Tradycje
Pasowanie na przedszkolaka
Pasowanie na przedszkolaka odbywa się w naszym przedszkolu od kilku lat. Jest to bardzo ważny dzień w życiu każdego przedszkolaka. Dzieci zdają swój pierwszy „egzamin dojrzałości”, którego świadkami są koledzy, koleżanki, nauczyciele, zaproszeni goście. Każdy przedszkolak składa uroczyste przyrzeczenie:
„Ja przedszkolak dzielny będę zawsze uśmiechnięty,
Będę słuchał swoje panie i zjadał całe śniadanie.
Będę dbał o zwierzęta i chronił kwiaty,
Aby nasz świat był piękny i bogaty.
Będę grzecznie się bawił i pilnie uczył,
Żebym mamy i taty nigdy nie zasmucił."
Po złożeniu przyrzeczenia dyrektor przedszkola i zaproszeni goście dokonują aktu Pasowania. Wszystkie dzieci otrzymują pamiątkowe dyplomy.
Dla wszystkich przedszkolaków i ich rodziców uroczystość jest zawsze ogromnym przeżyciem. Dzieci wkraczają w nowy etap swojego życia. Stają się pełnoprawnymi członkami społeczności przedszkolnej.
[.jpg, 102.78 kB]
Niech żyje nam!
Czyli urodziny i imieniny w naszym przedszkolu. Urodziny każdego z naszych przedszkolaków staramy się uczcić w sposób szczególnie uroczysty. Uśmiech na twarzach dzieci, dobra zabawa to krok do poczucia się jak we własnym domu. W tym dniu przygotowujemy niespodzianki dla jubilata lub solenizanta. Dzieci nie mogą doczekać się momentu rozpoczęcia imprezy. Najbardziej istotnym momentem jest złożenie życzeń i wręczenie prezentów samodzielnie przygotowanych przez dzieci. Jubilat zaprasza wszystkie dzieci do stołu na wspaniały tort z płonącymi świeczkami.
[.jpg, 83.33 kB]
Wieczory andrzejkowe
Wieczory andrzejkowe, w które włączeni są często członkowie rodzin, owiane są zawsze mgłą tajemnicy i towarzyszącym im dreszczykiem emocji. Budowaniu odpowiedniego nastroju sprzyja również dekoracja. Osoby prowadzące imprezę to wróżki, cyganki i czarodzieje. Przytłumione światło, reflektor skierowany na ścianę, gdzie odczytane będą wróżby z lanego wosku. Wśród wróżb są: wróżenie z kart z butów, z fusów, lanie wosku itp. Korowodom, wróżbom, wspólnym tańcom i dobrej zabawie nie ma końca.
[.jpg, 110.92 kB]
Mikołajki
6 grudnia -to dzień najbardziej oczekiwany przez przedszkolaki. W tym dniu odwiedza nasze przedszkole Mikołaj z workiem prezentów. Dzieci witają przybyłego gościa piosenką i wierszem. Wspólnie bawią się i tańczą. Mikołaj rozdaje dzieciom prezenty i robi sobie z nimi pamiątkowe zdjęcia. W organizacji tej imprezy często pomagają nam rodzice i sponsorzy.
Spotkania wigilijne
Jednym z najważniejszych świąt dla dzieci jest Boże Narodzenie, czas radości i prezentów. Niezwykłe przeżycia towarzyszą dzieciom już w czasie wykonywania choinkowych ozdób, ubierania choinki, dekorowania sali. W naszym przedszkolu corocznie odbywają się wigilijne spotkania z rodzinami dzieci.
Przedszkolaki prezentują przygotowany na tę okazję program artystyczny, jasełkę lub koncert kolęd lub piosenek świątecznych. Towarzyszy temu odpowiednia sceneria i nastrój. Dzielimy się opłatkiem, wspólnie śpiewamy kolędy. Razem zasiadamy przy tradycyjnym, wigilijnym stole, w którego przygotowaniu mają swój udział nauczyciele, dzieci i rodzice. Nasze spotkania wigilijne są bardzo uroczyste, a zarazem ciepłe, serdeczne, domowe. Na pamiątkę zostają nam miłe wspomnienia, zdjęcia, nagrania i głębokie przekonanie o tym, że w naszym przedszkolu jest jak w domu.
[.jpg, 96.88 kB]
Powitanie wiosny
Tradycją w naszym przedszkolu stało się powitanie wiosny. Po długich zimowych miesiącach wszyscy z utęsknieniem czekamy na przyjście wiosny. Dzieci z grup starszych z różnych materiałów wykonują Marzannę, która podczas uroczystości zostaje wygnana za morze. Na spotkanie z wiosną zapraszamy przedstawicieli kutnowskiego koła LOP. Przedszkolaki oglądają przygotowane na tę okazję przedstawienie o tematyce wiosennej. Zaproszeni goście wręczają wszystkim legitymacje członka Ligii Ochrony Przyrody.
Festyn rodzinny
Corocznie organizowana w przedszkolu impreza odbywa się zawsze na przełomie maja i czerwca. Wspólnie bawią się rodzice, dzieci, rodzeństwo, czasem i dziadkowie i babcie. Jest dużo wspólnych pląsów, zabaw przy muzyce, konkursów. Rodzice aktywnie włączają się w organizację imprezy zapewniając słodycze i napoje. Są kiełbaski z grilla i pyszna grochówka, przygotowana przez panie kucharki.
Bale karnawałowe
Od 1997 roku każdy bal karnawałowy ma swój temat i odbywa się w innej scenerii.
Dekoracja sali, w której odbywa się bal, jest głęboko przemyślana i zaplanowana. Przygotowania mają miejsce już kilka tygodni wcześniej. Jest obmyślana koncepcja, gromadzone są materiały i rekwizyty. Sceneria balu jest od początku, do końca dziełem Rady Pedagogicznej. To, w jakiej krainie będą się bawić dzieci, jest dla nich tajemnicą, aż do dnia imprezy.
Od kilku lat nie tylko przedszkolaki przebierają się na bal karnawałowy. Nauczycielki pozazdrościły dzieciom tej atrakcji i same wcielają się w różne bajkowe postaci, oczywiście zgodnie z tematyką balu.
Odbyły się już bale:
- 1997 rok - „U królowej Zimy”,
- 1998 rok - „Na dnie oceanu”,
- 1999 rok - „W pustyni i w puszczy”,
- 2000 rok - „W kosmosie”,
- 2001 rok - „W zaczarowanym lesie”,
- 2002 rok - „W krainie Boulinków”,
- 2003 rok - „U syrenki Arielki”,
- 2004 rok - „U Calineczki”,
- 2005 rok - "Na wyspach Bergamutach",
- 2006 rok - „U królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków”,
- 2007 rok - „Bajkowa zima”,
- 2008 rok - „W indiańskiej wiosce”,
- 2009 rok - „U jaskiniowców”,
- 2010 rok - „Na góralską nutę”,
- 2011 rok - „W krainie zwierząt”,
- 2012 rok - „W cyrku”,
- 2013 rok - „W bajkowym lesie”,
- 2014 rok - „Kosmiczny bal”,
- 2015 rok - "W szumie morskich fal",
- 2016 rok - "W lodowej krainie",
- 2017 rok - "Na Dzikim Zachodzie",
- 2018 rok - "Na cyrkowej arenie",
- 2019 rok - "W zaczarowanej krainie",
- 2020 rok - "Bal bajek",
- 2021 rok - Bale grupowe o różnorodnej tematyce,
- 2022 rok - Bale grupowe o różnorodnej tematyce m.in. "W kosmosie", "W zimowej krainie", "Kolorowo - balonowo",
- 2023 rok - Bal "U Królowej Jarzębiny",
- 2024 rok - "Podwodny świat".