Historia
Historia Przedszkola Miejskiego Nr 3 w Kutnie rozpoczyna się 1 września 1946 roku, kiedy z inicjatywy Marii Kuncer – przewodniczącej Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w suterenie domu sejmikowego przy ulicy Staszica utworzono oddział przedszkolny, w którym przebywało 55 dzieci. Kierowniczką przedszkola została Gabriela Witkowska, która pełniła funkcję do 1949 roku. W sprawozdaniu z działalności w roku 1946 kierowniczka przedszkola napisała: „przedszkole dobrze wyposażone w pomoce dydaktyczne, posiada dwie książki dla dzieci i jedną pedagogiczną”.
Nauczycielki same wykonywały zabawki dla dzieci oraz pomoce wykorzystywane do zajęć. W 1947 roku przedszkole zostało przeniesione do baraku przy ulicy Kołłątaja 11. Budynek znajdował się na terenie, który można było wykorzystać do zabaw dzieci. Warunki, w jakich przebywały dzieci były bardzo trudne. Budynek składający się z dwóch wielkich pomieszczeń dla dzieci i pomieszczenia kuchni pozbawiony był wody, kanalizacji, ogrzewany był piecami kaflowymi, ubikacja znajdowała się na zewnątrz budynku. Znajdowały się w nim dwa oddziały, w których przebywało 60 dzieci.
W latach 1949–1961 kierowniczką przedszkola była Maria Tadeusiak. Kierowniczka, personel i rodzice z ogromną energią i zapałem poprawiali bazę materialną przedszkola. Obsadzili teren przedszkola drzewami owocowymi. Podzielili jedną wielką salę na dwie mniejsze, dzięki temu możliwe było utworzenie trzeciego oddziału dla dzieci. Wydzielono szatnię. W roku 1955 doprowadzona została woda i kanalizacja i utworzono łazienkę dla dzieci.
Od 1961 do 1970 roku kierowniczką przedszkola była Danuta Wróblewska, która przy pomocy rodziców doprowadziła do dobudowania przedsionka, powiększenia szatni dla dzieci, zainstalowania w niej pieca.Ogrodzono teren przedszkola, wybudowano piaskownicę. Zainstalowano urządzenia terenowe: zjeżdżalnię, huśtawki. W latach 1970–74 kierowniczką przedszkola została Stanisława Orczykowska.
1 września 1974 roku dyrektorem przedszkola została Henryka Limanowska, która pełniła swą funkcję do 1991 roku. Od tego okresu datuje się udokumentowana historia przedszkolnego koła Ligi Ochrony Przyrody, chociaż tematyka przyrodnicza zawsze była obecna w pracy z dziećmi. Istniejący teren stwarzał warunki do zabaw dzieci związanych z poznawaniem środowiska przyrodniczego. Pomimo prowadzonych ciągle ulepszeń warunki w jakich przebywały dzieci były ciągle bardzo trudne. W zimę 1978/79 pomimo palenia w piecach zamarzła woda w rurach i rybki w klasowych akwariach. Zabawy dzieci skupione były wokół pieców, ponieważ w końcu sali temperatura wynosiła 8 – 9 ºC.
Szansa na poprawę warunków pojawiła się w 1975 roku , kiedy Wydział Oświaty i Wychowania zakupił willę przy ulicy Bema w celu zaadaptowania jej na potrzeby przedszkola. Prace remontowe trwały 4 lata. 1 grudnia 1979 roku przeniesiono przedszkole do przebudowanego i wyremontowanego budynku. Warunki były już bardzo dobre. Budynek był skanalizowany, posiadał co i ciepłą wodę, cztery łazienki dla dzieci, cztery sale dydaktyczne, sypialnię, bibliotekę, pokój nauczycielski, gabinet lekarski oraz odpowiednio wyposażone zaplecze kuchenne. Placówka prowadziła cztery oddziały przedszkolne dla 120 dzieci. Teren przedszkola ogrodzony, porośnięty pięknymi, starymi drzewami.
Dzięki staraniom dyrektora zbudowano wielką piaskownicę oraz zainstalowano wiele urządzeń do zabaw terenowych. Systematycznie poprawiało się wyposażenie przedszkola w zabawki i pomoce dydaktyczne. Pojawił się sprzęt audiowizualny. Księgozbiór biblioteki przedszkolnej liczył ponad 1500 książek.
W roku 1991 funkcję dyrektora objęła Grażyna Pleszczyńska. W 1992 roku odpowiadając na potrzeby mieszkańców sypialnię zamieniono na dodatkowy oddział przedszkolny. Staliśmy się placówką pięciooddziałową.
W roku szkolnym 1993/94 do placówki przyjęta została niesłysząca dziewczynka i ten moment można uznać za początek integracji w naszym przedszkolu.We wrześniu 1994 roku utworzony został pierwszy oddział integracyjny, w którym znalazło się czworo dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Rok szkolny kończyliśmy już z dwoma oddziałami integracyjnymi.
We wrześniu 1995 roku z inicjatywy dyrektora przedszkola Grażyny Pleszczyńskiej, wicedyrektora Barbary Sobczak i nauczycielki Romualdy Marciniak, po opracowaniu przez nie programu autorskiego oraz za zgodą organu prowadzącego, placówka została przekształcona w przedszkole integracyjne, w której razem przebywały dzieci zdrowe i dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Zatrudniono nowych specjalistów, logopedę i rehabilitanta ruchowego. Trzy nauczycielki uzyskały uprawnienia z zakresu oligofrenopedagogiki. Zmieniona została również nazwa na Integracyjne Przedszkole Miejskie Nr 3. Zlikwidowany został pokój nauczycielski, w którym utworzono gabinet rewalidacji indywidualnej. Gabinet lekarski przekształcony został w gabinet logopedyczny. Zakupiono specjalistyczne pomoce dydaktyczne.
W związku z nowymi zadaniami palącym problemem stawał się brak sali do zajęć ruchowych i rehabilitacji ruchowej. Dzięki staraniom dyrektora przedszkola
i życzliwości władz samorządowych od września 1999 roku placówka posiada nową, funkcjonalną salę gimnastyczną, tak niezbędną w codziennej pracy z dziećmi.
Na wniosek Rady Pedagogicznej Uchwałą Nr XV/137/2007 Rady Miasta Kutno z dnia 30 października 2007 r. przedszkole otrzymało imię „Jarzębinka”. Uroczystość nadania imienia odbyła się 23 listopada 2007 roku. Na tej ważnej dla nas uroczystości gościliśmy władze samorządowe naszego miasta, wizytatora Kuratorium Oświaty, dyrektorów kutnowskich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów, rodziców, przyjaciół przedszkola.